Ο Τσιτσιπάς έχασε από τον Μεντβέντεφ στον ημιτελικό του Αυστραλιανού Όπεν

25 Φεβρουαρίου 202114:37

Μέχρι τα ημιτελικά του Όπεν της Μελβούρνης έφτασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος αγωνίστηκε στα προημιτελικά με τον Ραφαέλ Ναδάλ. Με εκπληκτική νίκη σφράγισε την πρόκριση του στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς, κερδίζοντας τον Ναδάλ με 3-2 σετ. Μάλιστα ο «Στεφ» έκανε την απόλυτη ανατροπή, αφού έχανε με 2-0 σετ και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη. Ένας αγώνας με το Ναδάλ είναι πάντα δύσκολη υπόθεση, όμως ο Έλληνας τενίστας το κατάφερε σε ένα ματς που διήρκησε 4 ώρες…

Μετά τον μεταξύ τους αγώνα, ο Ναδάλ είπε «δεν νιώθω άτυχος. Έχασα από έναν εκ των κορυφαίων παικτών», αναγνωρίζοντας έτσι την αξία του Τσιτσιπά.

Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς καλέστηκε να αντιμετωπίσει τον Μεντβέντεφ στο κορτ. Οι δυο τενίστες έχουν μια ιστορία 6 αγώνων, στους οποίους βγήκε 5 φορές νικητής ο Μεντβέντεφ. Με δυσοίωνα προγνωστικά πήγε στο παιχνίδι ο Τσιτσιπάς, εμφανώς κουρασμένος από τον «άθλο» του απέναντι στο Ναδάλ. Ο Μεντβέντεφ κατάφερε να νικήσει και σε αυτή την αναμέτρηση με 3-0 σετ, φτάνοντας τις 6 νίκες στα μεταξύ τους ματς. Μετά τη νίκη του ο Ρώσος τενίστας είπε πως «δεν ήταν καθόλου εύκολο παιχνίδι, ο Τσιτσιπάς ήταν κουρασμένος μετά τον αγώνα με τον Ράφα».

Η πορεία του Τσιτσιπά στο Αυστραλιανό Όπεν, παρά την ήττα στα ημιτελικά, δείχνει καλά σημάδια για τον Έλληνα τενίστα. Στα 23 του χρόνια έχει καταφέρει ήδη πολλά και σίγουρα μια ήττα είναι οδηγός για βελτίωση των λαθών. Κουρασμένος αλλά συγκροτημένος φάνηκε ο «Στεφ» στον αγώνα με το Μεντβέντεφ. Ο Τσιτσιπάς είχε δηλώσει το καλοκαίρι ότι σκέφτεται να αλλάξει το επιθετικό στυλ παιξίματος του μετά από αγώνα απέναντι στο Ναδάλ για τα ΑTP Finals. Στο Αυστραλιανό Όπεν δεν είχε εξάρσεις υπό πίεση, φάνηκε να έχει στρατηγική και έδειξε πιο ώριμος από ποτέ αγωνιστικά. Εν ολίγοις, ο Τσιτσιπάς βελτιώνεται συνεχώς και εάν συνεχίσει έτσι ένας τίτλος Grand Slam τα επόμενα χρόνια αποτελεί έναν πολύ εφικτό στόχο.

Ο μεγάλος νικητής του Αυστραλιανού Όπεν είναι ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος μετράει 9 τίτλους σε ισάριθμους τελικούς του τουρνουά. Μετά την ήττα στον τελικό, ο Μεντβέντεφ είπε στην απονομή: «όταν γνώρισα τον Τζόκοβιτς, νόμιζα ότι δε θα μου μιλάει. Ήταν σαν Θεός για μένα. Μου μίλησε σα φίλος και εξεπλάγην. Η συμπεριφορά του δεν έχει αλλάξει από τότε. Είσαι σπουδαίος αθλητής και σπουδαίος άνθρωπος».

Στην 6η θέση της κατάταξης ATP βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μία θέση μετά τον Φέντερερ. Στις δύο πρώτες θέσεις βρίσκονται Τζόκοβιτς και Ναδάλ, ενώ στο Νο3 και Νο4 είναι ο Μεντβέντεφ και ο Τιμ δείχνοντας τη μεγάλη δύναμη που έχει αποκτήσει σε παγκόσμιο επίπεδο η νέα γενιά του τένις…